Fire School Prevention Classes

Rhonda Cerny   Schuyler  402.649.6068    [email protected]
Bob Tichota     Blair    402.427.5337   [email protected]
Jenie Maloney   Wood River  308.380.3900 [email protected]
Chris Parker, Fairbury   [email protected]

2019 Class:
Michele Straatmann [email protected] 308-293-2109 Axtell Fire & Rescue Dept
Carrissa Epley [email protected] 308-224-7777 Overton Fire & Rescue
Kelli White [email protected] 308-249-1628 Potter Vol. Fire Dept.
Amanda Boschen [email protected] 402-928-0501 Oakdale Fire Dept
Justin Samehorn [email protected] 402-366-1939 Waco Vol. Fire Dept
Linda Vandenberg [email protected] 402-367-3699 David City Vol. Fire Dept
Diane McCulla [email protected] 308-986-2224-home Chapman Vol. Fire & Rescue Dept
Stephanie Christensen [email protected] 402-317-7812 Cedar Bluffs Fire Dept
Joe Shera [email protected] 402-314-5520 Louisville Fire
Seth Area [email protected] 308-651-1033 Overton Fire & Rescue
Nickie Fleecs [email protected] 308-386-6467 Sutherland Fire & Rescue
Lynn Rehmer [email protected] 907-388-0235 Crete Fire & Rescue
Tyler Marks [email protected] 308-470-0166 Franklin Vol. Fire
Jonathan Potter [email protected] 402-239-6321 DeWitt Fire & Rescue
Roger Lathrop [email protected] 308-386-8440 Sutherland Fire & Rescue
Makinsey Lonergan [email protected] 402-875-2515 Eagle Volunteer Fire & Rescue
Adam White [email protected] 402-805-1057 Overton Fire & Rescue
Andrew Journey [email protected] 402-631-7337 Aurora Fire Dept.
Chris Parker [email protected] 402-729-5988 Fairbury Rural Fire Dept
Bridget Burmeister [email protected] 402-680-5792 Wahoo Fire Dept
Cleon Schwede [email protected] 402-649-8715 Battle Creek Fire Dept
2018 Class:
Jackie Miller [email protected] 402.363.1622 Exeter VFD
Margaret Rynolds [email protected] 402.909.3703 Winslow VF & Rescue
Desiree Tritsch [email protected] 402.217.4985 Bennet Fire
Chris Parker [email protected] 402.729.5988 Fairbury Rural Fire
Hope Strate [email protected] 402.366.2253 Exeter VFD
Matthew Aerni [email protected] 308.383.1888 Madrid VFD
Lori Wolf [email protected] 402.239.5656 Wymore VFD
Carl Griffith [email protected] 479.312.9689 Shickley Fire Dept.
Diane McCulla [email protected] 308.379.1817 Chapman VF & Rescue
Waylong Fischer [email protected] 402.317.7829 North Bend FD
Ronald Litz [email protected] 402.909.3505 Snyder VFD
Cassandra J. Wirka [email protected] 402.909.3493 North Bend FD
Henry Alvarado [email protected] 402.381.8056 Crete Fire & Rescue
William DeHart [email protected] 210.250.1114 Crete Fire & Rescue
Mike Stewart [email protected] 402.641.7934 Milford
Emma Frerichs [email protected] 402.590.6192 Crete Fire & Rescue
Amanda Boschen [email protected] 402.928.0501 Oakdale VFD
Carrisa Epley [email protected] 308.224.7777 Overton FD
Katja Musgrove [email protected] 402.598.0657 Yutan VFD
Brandon Evans [email protected] 402.760.3985 Ainsworth FD
Judy Knecht [email protected] 308.379.1192 Wood River VFD
Stephanie Christensen [email protected] 402.317.7812 Cedars Bluffs Fire & Rescue
Troy Bodbeck [email protected] 402.760.0959 Ainsworth FD
Gordon Michaelis [email protected] 402.520.6450 Wymore VFD
Courtney Marcelino [email protected] 402.430.3327 Crete Fire & Rescue
Stacy Lee [email protected] 308.353.1857 Madrid VFD
Tim McLaughlin [email protected] 402.770.4277 Crete Fire & Rescue
Carrie Knull [email protected] 402.992.9042 c Battle Creek
402.675.1788 h
Bob Heckman [email protected] 402.515.8439 Plattsmouth
2017 Class:
Bob Tichota [email protected]
Amanda Boschen [email protected] 402.928.0501
Steve Krings [email protected] 402.920.2997
James Parsons [email protected]
Carissa Epley [email protected] 308.224.7777
Mellisa Bidwell [email protected] 308.651.9856
Joshua Widner [email protected] 402.369.1794
Kristin Price [email protected]
Matt Fitzgerald [email protected] 308.746.0547
[email protected]
Carrie Knull [email protected] 675.14488  /  992.9042
Marriah Proctor [email protected] 402.806.7818
Tom Gubbels [email protected] 402.841.5110
Cindy Schellpeper [email protected] 308.380.1649
Zach Burzekorski [email protected] 402.806.8681
Becky Peterson [email protected]
Travis Holder [email protected] 308.383.5783
Rod Schwartz [email protected] 402.640.5249
Jesse Lauruhn [email protected] 308.672.6588
Clint Dennis [email protected] 402.841.4063
Kaitlin Fortune [email protected] 307.365.5653
Marshall S. Robinson [email protected] 308.530.2092
Jenie Maloney [email protected] 308.380.3900
Rhonda Cerny [email protected] 402.649.6068
Bob Heckman [email protected] 402.515.8439
2016 Class:
James Parson [email protected] 308.548.8065 Clarks
Natasha Savourin  [email protected] 307.705.2455 Chadron
Jeremiah Unger  [email protected] 308.350.5598 Benkelman
Juan Silverio  [email protected] 402.615.4931 Schuyler
Carrie Knull  [email protected]  402.992.9042  Battle Creek
Pam Pabian [email protected] 402.430.9454 Morse Bluff
Bob Bechtal  402.919.2903 Winslow
Becky Clark  [email protected] 402.380.1663 Beaver Crossing
Trinette Wells, [email protected] 308.279.3334 Bridgeport
Christine “Christy” Ramirez [email protected] 620.640.8825 Juniata
Tom Vonheeder Airsworth 402.760.2157 [email protected]
Troy Brodbeck  [email protected] 402.760.0959 Ainsworth
Robert Heckman  [email protected] 402.515.8439 (text) Platthmouth
2015 Class:
Russ Kreachbaum [email protected]
Carrie Knull  [email protected]
Beth Schneider [email protected]
Pam Pabian [email protected]
Shannon Albracht [email protected]
Christine Ramirez  [email protected]
Gregg Erickson  [email protected]
Joanie Speck [email protected]
Kasey Potter  [email protected]
Tammy Cahill-Lane  [email protected]
Dave Hanel [email protected]
John White [email protected]
Jesse Munoz [email protected]
Bill Hoppe [email protected]
Mitchel Malouox [email protected]